Top Players



 





Rank ECF SexNat.First NameLast NameStandard
1 Nov 2020
Previous
1 Jul 2020
Rapid
1 Nov 2020
Previous
1 Jul 2020
ClubECF Code
1.6 🅟 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Matthew D Sadler2808C 281E 4NCL Guildford 118403K
2.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Michael Adams2763A 275B 2673E 263E 4NCL Guildford 105483B
3.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 David WL Howell2733A 271A 2673C 263C 4NCL Cheddleton 188586J
3.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Luke J McShane2733A 271B 2785D 278E 4NCL Guildford 136665J
5.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Gawain CB Jones2635A 258B 2808D 281E Guildford 170263E
6.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jonathan Hawkins2620A 256D 2643E Hendon 174270L
7.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Nicholas Pert2605A 254A Sandhurst 129715G
7.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Nigel D Short2605C Guildford 118942G
9.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Ameet K Ghasi2575B 250E 2628D 257D Richmond & Twickenham 175386B
10.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Ravi Haria2560A 248A 2410D 228D 4NCL Wood Green 263798E
11.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John DM Nunn2545D 246D 2538D 245D Bude 116336L
12.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Stephen J Gordon2538A 245A 2530B 244B 3Cs 171269L
12.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Marcus R Harvey2538A 245A 2590C 252C Witney 252763H
12.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jon S Speelman2538B 245C Wood Green 119487C
12.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Ezra G Kirk2538C 245D 4NCL Cheddleton 280596A
16.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Mark L Hebden2530A 244A 2590A 252B 4NCL Guildford 112455K
17.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Daniel W Gormally2523A 243A 2628D 4NCL Blackthorne Russia 103545K
18.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Richard G Pert2515A 242A 2478C 237D Wood Green 129722D
18.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Peter T Roberson2515A 242B 238D St Albans 192596K
18.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Daniel H Fernandez2515B 242C 2463D 235E 4NCL Wood Green 245324B
18.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Craig A Hanley2515C 4NCL Spirit of Atticus 164898G
22.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Simon K Williams2500A 240B Drunken Knights 132288G
22.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Matthew J Wadsworth2500A 240B 2395D 226D Maidenhead 263810B
22.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John M Emms2500B 240C Tunbridge Wells 110255C
25.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Brandon GI Clarke2493A 239A 2470D 236D 4NCL Wood Green 252094B
25.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Glenn C Flear2493B 239B Guildford 110652B
27.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Joseph McPhillips2485A 238B 2358C 221D Bolton 267851C
28.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Alan B Merry2478A 237A 2470A 236A Bury St Edmunds 258768D
29.6 🅟 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Richard A Bates2470A 236A 2448C 233D Hackney 101997B
29.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Andrew P Horton2470B 236C 2515D 242D 3Cs 265014K
29.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jonathan F Parker2470C 236D 225F Cavendish 116701H
32.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Keith C Arkell2463A 235A 2470D 236D 4NCL Cheddleton 105817E
32.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jonah B Willow2463A 235A 2328A 217A West Nottingham 283303H
32.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Richard JD Palliser2463A 235B 4NCL White Rose 153052F
35.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 David J Eggleston2455A 234A 2425E 230E Durham City 186877K
36.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Lorin AR D'Costa2448B 233D 241D Hendon 170221L
37.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Adam G Ashton2440A 232B 2373E 223E 4NCL 3Cs 102327F
37.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James P Jackson2440A 232B 228D Banbury 245061G
37.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Yang-Fan Zhou2440B 232D Whitgift School 243515K
37.3 🅑 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Rafe Martyn2440D 232D 2403E 227E 4NCL Barbican 182936B
37.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Isaac B Sanders2440E 2425D 4NCL Barbican 263807B
42.5 🅖 Female 🅕 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jovanka Houska2433A 231A 2350E Wood Green 123515B
42.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Neil R McDonald2433A 231B Wood Green 115262C
42.5 🅖 Female 🅕 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Katarzyna Toma2433A 231B 2163E 195E 4NCL Wood Green 305272C
42.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Simon T Ansell2433A 231C Hackney 105776F
42.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Peter K Wells2433A 231C Witney 121370C
47.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 William Claridge-Hansen2425A 230B 2358B 221C Exeter University 267799E
47.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Oskar A Hackner2425A 230B SASCA 279529C
47.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Lawrence Trent2425C 230C Guildford 182019K
47.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Callum Kilpatrick2425C 230D Dulwich 233318B
47.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Richard York-Weaving2425C 230D 4NCL Wood Green 258821D
47.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Daniel L Bisby2425C 230E Drunken Knights 103720B
53.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Borna Derakhshani2418A 229C 4NCL Wood Green 309528K
53.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Adam C Hunt2418D 2448E 4NCL Blackthorne Russia 102347A
55.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James E Moreby2410A 228A 2163C 195C Gosforth 283609K
55.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jack Rudd2410A 228B Barnstaple 118310C
55.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James R Adair2410B 228C 4NCL White Rose 259489E
55.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Mark Ferguson2410E 228E 229F Cavendish 134336B
59.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Thomas E Rendle2403A 227B 4NCL Grantham Sharks 154724A
59.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 David L Haydon2403C 227D 2463E 235E Brentwood 253579J
59.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Tom Eckersley-Waites2403E 2335F 4NCL Oxfordshire 175240G
62.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Alex Golding2395A 226B 2253A 207A RGS Guildford 283656H
62.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Gary Quillan2395A 226C 2185D Waterloo 117562C
62.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Koby Kalavannan2395A 226C 2215B 202B Hampton School 282399J
62.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Chris G Ward2395B 226C Wood Green 121112C
62.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Chris J Dorrington2395B 226C Bury St Edmunds 175238J
67.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Harry Grieve2380A 224A 2230A 204B RGS Guildford 272996K
67.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James P Holland2380A 224D 2425F 230F Surbiton 247094K
67.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Graeme N Buckley2380B 224D 2403C 227D Wimbledon 107599J
67.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Kieran D Smallbone2380E 224F 2208F Macclesfield 132248F
71.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Rhys Cumming2373A 223A 229F 4NCL Sussex Martlets 244415L
71.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Andrew J Ledger2373A 223B Woodseats 114226E
71.5 🅖 Female 🅕 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Harriet V Hunt2373D 4NCL Blackthorne Russia 103888G
71.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 William N Watson2373E 223E Cavendish 121231L
75.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John R Richardson2365A 222B 2268A 209B Hendon 135399J
75.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Dominic Foord2365E 222E Atticus 233996B
77.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Paul S Cooksey2358A 221B Maidenhead 108799L
77.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Martin R Taylor2358A 221B 2410C 228D Rainham (Kent) 150149F
77.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Laurence E Webb2358C 221C 2290E 212E 4NCL Blackthorne Russia 121283H
77.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Matthew S Piper2358C 221D Cavendish 117190C
77.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Peter J Batchelor2358C 221E 4NCL Grantham Sharks 263174L
77.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Alexander Longson2358C 215D 4NCL 3Cs 163164A
77.99 🅝 Male 🅜 Declan Lovelock2358D 221D Southbourne 327319C
84.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John C Pigott2350A 220A 2320C 216D Little Heath 117144G
84.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Simon JB Knott2350B 220D Hertford 127688J
84.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Samuel GA Franklin2350C 4NCL Barbican 240634C
84.4 🅢 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Peter G Large2350E 220E Epsom 114088H
88.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Max N Turner2343A 219A Forest Hall 286863F
88.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Neil H Bradbury2343A 219C 4NCL The ADs 107135L
88.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Charles H Storey2343B 219B Jesmond 104762A
88.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John J Cox2343B 219C Cavendish 108997D
88.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 James R Poulton2343E 219E Aylesbury 117331F
93.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Viktor Stoyanov2335A 218A 2238A 205A Battersea 299313C
93.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Mark Lyell2335A 218C 2320F 216F West London 114692A
93.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Paul Macklin2335A 218C 2313B 215C Chorlton-cum-Hardy 114769K
93.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Darren P Wheeler2335A 218C Walsall Kipping 121442B
93.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Richard JD Tozer2335C 218D Cambridge City 120562G
98.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 John Merriman2328A 217A 2380C 224D Drunken Knights 115448F
98.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Paul E Littlewood2328C 217D Wood Green 114488B
98.99 🅝 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Philip J Morris2328C 217D Charlton 115830C
98.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Malcolm Pein2328C 217D Wood Green 116913A
98.5 🅖 Male 🅜 ENG🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Jonathan W Rogers2328C 217E 225E 4NCL Barbican 118158A